Z naší dílny

Materiály a jak se o ně starat

Seznamte se s materiály, ze kterých šijeme vaše oblíbené kousky.

Tvoří základ každého kousku, který se zrodí u nás v dílně

Na trhu jich najdeme širokou nabídku – od čistě přírodních po ty syntetické. Pevné i elastické. Vzdušné jako pírko i ty pořádně huňaté, které zahřejí. Liší se gramáží, složením, ale i kvalitou a vlastnostmi. Najít tu správnou látku je proto pokaždé pořádná (a krásná) výzva. V průběhu let jsme posbírali spoustu zkušeností. Už známe specifické vlastnosti jednotlivých látek i na které kousky se hodí. Díky tomu, že jsme navázali dlouhodobou spolupráci přímo s výrobci, víme odkud naše látky pochází a známe prostředí, kde se vyrábí. Při výběru látky je pro nás důležitá nejen kvalita a její stálost, ale i její původ a způsob zpracování.

My už toho o látkách víme spoustu, teď se můžete začíst i vy.

Při výběru nás zajímá…

Kvalita a odolnost

Chceme, aby vám kousky sloužily déle než jednu sezónu nebo pár vyprání. Budete-li se o ně správně starat, budou vám dělat radost i dlouhé roky.

Původ a způsob zpracování

Volíme takové materiály, které se vyrábějí
a zpracovávají co nejšetrněji. Vždy hledáme tu nejudržitelnější variantu.

Střih i příležitost

Z čeho budou krásné letní šaty, nemusí být tím pravým na elegantní halenku. Látky volíme tak, aby svými vlastnostmi sedly k danému střihu.

Ecovero Viskóza

Měkká, hladká a prodyšná, navíc krásně splývá. Její výroba je navíc aktuálně jednou z nejšetrnějších. Množstvím spotřebované vody, chemikálií i svou uhlíkovou stopou jí tradiční materiály nemůžou konkurovat. Vyrábí se z bučiny i recyklovaných vláken a sama o sobě je snadno recyklovaná nebo se beze zbytku rozloží během pár měsíců.

Jak se starat o Ecovero Viskózu

Péče o ni se neliší od klasické viskózy – můžete ji prát, sušit i žehlit bez větších omezení. Nemá ale ráda dlouhé máčení, proto volte kratší prací program.

Údržba: 
Zobrazit výrobky z Ecovero Viskózy

Len

Přírodní materiál, se kterým si všichni spojujeme jeho typickou strukturu a pevností. Je prodyšný a přirozeně antibakteriální. Přesně to jsou důvody, proč jsme si ho i my tak oblíbili. Zároveň si hlídáme, abychom se vyhnuli jeho mačkavosti a tendenci se srážet – proto jsme zvolili látky, které obsahují i další vlákna a těchto starostí nás tak všechny ušetří.

Jak se starat o Len

Lněná vlákna jsou opravdu pevná a někdy až tvrdá. Pokud z nich máte takový pocit, doporučujeme látku pořádně prožehlit – klidně ještě trošku nedosušené nebo přes vlhkou utěrku. U žehlení se nemusíte bát i nejvyšší teploty, naopak u praní se držte horní hranice 40 °C. Aviváži doporučujeme se vyhnout a lněné kousky prát v ne úplně plné pračce s program s nižšími otáčkami.

Údržba: 
Zobrazit výrobky ze Lnu

Vlna

Hřejivá, pevná a prodyšná. Příroda vlně dala ty nejlepší vlastnosti. Struktura jejích vláken se kromě termoregulace postará o to, že se na ní netvoří žmolky, které všichni známe z kabátovin s převahou umělých vláken.

S vlnou pracujeme u kousků, které nejsou přímo na tělo, aby se nestalo, že by vás kousala a odebíráme jen tu, které pochází od evropských chovatelů.

Údržba: 
Zobrazit výrobky z vlny

Bambus

Rostliny bambusu neuvěřitelně rychle rostou (i 50 cm denně) a mají vysokou schopnost regenerace – po seříznutí dorůstají znovu a znovu. Jedná se tedy o rychle obnovitelný zdroj materiálu. Vlákna se z rostliny získávají čistě mechanickou cestou a k jeho výrobě není potřeba zbytečných chemikálií. Kromě ekologické výroby si vás získá i svými vlastnostmi. Je prodyšný, antibakteriální a termoregulační – v zimě hřeje, v létě chladí.

Jak se starat o bambus

Při správné péči bambusová vlákna vydrží skutečně ledacos a neopotřebí se ani častým nošením. A co znamená správná péče? Kousky prát naruby, bez odstřeďování, na max. otáčky 400-600 za minutu. Nedávejte prát plnou pračku, naplňte ji tak na 75%, pro praní je potřeba dostatečný prostor. Vyhněte se aviváži a sušení v sušičce či na přímém slunci. Bambus ztrácí 60% své pevnosti, když je mokrý. Kapky od vody se tak po uschnutí jeví jako flíčky, které ale ihned po vyprání zmizí.

Údržba: 
Zobrazit Výrobky Z BAMBUSU

Bavlna

Královna textilních surovin. Pevná, odolná, krásně prodyšná, a k tomu všemu ještě příjemná na tělo. Na trhu najdete bavlnu různých gramáží i kvalit. Kvalita se zpravidla odvíjí od délky a síly vláken – čím delší a jemnější vlákna, tím je materiál příjemnější na dotek a méně náchylný na vytahání a seprání. Díky své struktuře, bez ohledu na gramáž, dokáže dlouhodobě držet tvar. A oblečení z ní tak bude součástí vaší skříně dlouhé roky.

Jak se starat o bavlnu

My nejčastěji využíváme bavlnu s přídavkem elastanu, díky kterému je bavlněná látka pružnější. Oblečení z ní ušité doporučujeme prát na 30°C a otočené naruby. Tím předejdete žmolkování, které je neodpáratelnou vlastností téhle látky. Častým praním může ztrácet barvu.

Údržba: 
Zobrazit Výrobky Z bavlny

Kašmír

Má pověst luxusního materiálů a pravdou je, že i Klára jej vybrala čistě podle toho, jak je hebký a příjemný na omak. Vyrábí se z kozí srsti, díky čemuž opravdu zahřeje a vám postačí méně vrstev. Má všechny funkční vlastnosti vlny a jeho hřejivost je ve srovnání s umělými materiály mnohonásobně vyšší.

Jak se starat o kašmír

Kašmír určitě nepatří do pračky. Když jej budete chtít prát, tak jedině v ruce. Nejlépe vám uschne vodorovně vyskládaný na sušák – při schnutí na ramínku by se mohl totiž vytahat. A nebo prostě zajděte do nejbližší čistírny, kde si s kašmírem určitě poradí.

Údržba: 

Lyocell

Lyocell je jedním z ekologických materiálů: vyrábí se z bukové, dubové nebo eukalyptové celulózy takovým způsobem, který je šetrný k životnímu prostředí a neobsahuje žádné chemické látky – naši dodavatelé drží standardy OEKO-TEX®. Oproti čisté viskóze je lyocellové vlákno odolnější, pevnější a méně se vytahuje. Díky svému organickému původu je lyocell navíc antibakteriální a jeho vlákna více savá, díky čemuž v létě chladí a v zimě hřeje.

Jak se starat o lyocell

Kousky z lyocellu ideálně perte v ruce ve vlažné vodě s jemným čistícím prostředkem. Nezapomeňte prát na jemný program s max. otáčkami 400-600 za minutu a vyhněte se vysokým teplotám. Nedávejte prát plnou pračku, naplňte ji tak na 75%, pro praní je potřeba dostatečný prostor. Vyvarujte se ždímání, aby nedošlo k polámání vláken. Kapky od vody se po uschnutí mohou jevit jako flíčky. V takovém případě po použití pračky flíčky ihned po vyprání zmizí. Stačí jen vyvěsit na ramínko. Odměnou vám bude, že se nebudete muset trápit s žehlením, protože se téměř nemačká.

Údržba: 
Zobrazit Výrobky z lyocellu

Micromodal

Jeho vlákna se vyrábí z bukového dřeva. Kombinuje ty nejlepší vlastnosti bavlny s jemností hedvábí – je velmi měkký a jemný na dotek, je prodyšný a nemačká se. My nejčastěji pracujeme s látkami s příměsí elastanu, které mu přidávají na pružnosti. Stejně jako bambus nebo tencel má i micromodal přirozené antibakteriální vlastnosti, což v kombinaci s jeho schopností pojmout i dvakrát více vlhkosti než bavlna oceníte během náročných dní nebo letních měsíců.

Jak se starat o micromodal

Micromodal doporučujeme prát maximálně na 30 °C na mírný program a vyhnout se sušičce, kde by se mohl srazit.

Údržba: 
Zobrazit Výrobky Z micromodalu

Organická bavlna

Má stejné vlastnosti jako klasická bavlna, ale způsob jejího pěstování je výrazně šetrnější k přírodě. Pěstuje se bez chemických hnojiv a pesticidů. Liší se i její zpracování, které u klasické bavlny bohužel obnáší i využívání formaldehydu a dalších chemikálií. Biobavlna je tak ideální pro všechny, kterým záleží na jejich ekologické stopě nebo mají třeba citlivou pokožku. A protože i nám při výběru materiálů záleží na jejich udržitelnosti, organickou bavlnu u nás uvidíte čím dál častěji.

Jak se starat o organickou bavlnu

My nejčastěji využíváme bavlnu s přídavkem elastanu, díky kterému je bavlněná látka pružnější. Oblečení z ní ušité doporučujeme prát na 30 °C a otočené naruby. Tím předejdete žmolkování, které je neodpáratelnou vlastností téhle látky.

Údržba: 
Zobrazit Výrobky z ORGANICKÉ bavlny

Softshell

Funkční materiál, který je sám o sobě voděodolný a ochrání před nepřízněmi počasí. Zahřeje a neprofoukne, přitom je paropropustný, takže v něm budete hezky „v suchu“. Softshell znáte z outdoorového oblečení, ale jeho vlastnosti oceníte během zimy i ve městě, nejen při výpravách na hory.

Jak se starat o softshell

Z praní softshellu nemusíte mít obavy, jen si dejte pozor na výběr pracího prášku – doporučujeme ten přímo na softshell. A raději se vyhněte všem změkčovadlům a aviváži, které by mohly softshell nenávratně poškodit. To stejné platí o žehlení – kdyby bylo nejhůř, žehlete jen na nejnižší stupeň a třeba přes utěrku nebo ručník.

Údržba: 
Zobrazit Výrobky Z softshellu

Viskóza

Viskóza je naše stálice. Vyrábí se stejně jako syntetická vlákna, ovšem z přírodní suroviny, celulózy z rychle rostoucích rostlin. V dílně s ní pracujeme neskutečně rádi a nejčastěji saháme po té s přídavkem elastanu. Díky svým vlastnostem se hodí na různé střihy od triček po šaty. Je těžší než ostatní materiály, proto kousky z ní hezky splývají. Viskóza je krásně prodyšná a díky příměsi z elastanu se nemačká.

Jak se starat o viskózu

Viskóza nemá ráda dlouhé praní a máčení, proto kousky perte na 30 °C a na co možná nejkratší program. Prodloužíte tak dobu, jakou vám bude dělat radost.

Údržba: 
Zobrazit Výrobky Z VISKÓZY

Polyamid

Znát ho budete spíš pod jeho obchodním názvem nylon. Jedná se o syntetické vlákno, které samo o sobě znáte z punčoch, plavek nebo funkčního prádla. U nás ho potkáte hlavně jako příměs ve spojení s dalšími vlákny, kterým dodá na pružnosti. Polyamidové vlákno je jemné a hladké na omak. I proto se často využívá jako náhrada přírodního hedvábí. Zároveň je mimořádně pevné – jde o jedno z nejodolnějších vláken vůbec.

Jak se starat o polyamid

Prát ho můžete až do 60 °C. Při praní a sušení v sušičce může vznikat elektrostatický náboj, kvůli kterému se pak látka „lepí“ na tělo. Tomu se ale vyhnete, když k praní přidáte trochu aviváže.

Údržba: 

Polyester

Nemačká se a je nesmírně odolný. Materiály z něj jsou barvostálé – nevyblednou ani pokud je budete sušit na přímém slunci. Polyesterová vlákna jsou díky svému kruhovému průřezu vysoce lesklá a látkám propůjčují hedvábný vzhled a omak. Pro nás je u polyesteru klíčové, že se netřepí. A tak u kousků z něj ušitých můžeme ponechat finální délky bez začištění. Látek z polyesteru se vyrábí nepřeberně a rozhodně ne všechny jsou příjemné na tělo a pohodlné. Nemusíte se ale bát. My vybíráme jen ty, ve kterých se budete cítit opravdu příjemně a krásně sednou.

Jak se starat o polyester

Barevné kousky s obsahem polyesteru perte na 30 °C, u bílých se nemusíte bát 40 °C. Při praní i žehlení je vždy lepší vše otočit naruby.

Údržba: 

Elastan

Jak už název napovídá, základní vlastností elastanu je pružnost. Pro představu – vlákno elastanu můžete natáhnout i na sedminásobek jeho původní délky. A co víc, pak se vrátí do své původní délky, jako by se nic nestalo. U nás ho najdete vždy jako příměs v dalších materiálech. Původní vlastnosti materiálu se nemění, jen jsou díky přidání elastanu o kapku pružnější a nemačkají se.

Novinky do vaší schránky

Nepropásněte novou kolekci a buďte mezi prvními, kdo se o ní dozví.